Gazi Osman Pasa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK

3 posters
YazarMesaj
GüLNuR
Admin
Admin
GüLNuR

Kadın
İş: : ögrenci
Lakabı : Senarist
Tuttuğunuz Takım? : UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK 1444
Ruh Halin? : UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK 1131

Kişi sayfası
Başarı Puanı:
UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK Img_left0/0UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK Empty_bar_bleue  (0/0)
Seviye:
UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK Img_left0/0UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK Empty_bar_bleue  (0/0)
Güçlülük:
UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK Empty
MesajKonu: UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK   UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK EmptyPaz Eyl. 30, 2007 1:22 am

Elbette abartıldığı sürece utanma duygusu zarar verebilir. Ancak bilimadamlarının son dönemde yaptığı çalışmalar utanma duygusunun hayvanlarda olmadığı gerçeğini ortaya çıkardı. Peki bu durumda sadece insanlar utanma duygusuna sahipse ve hayvanlar değilse aklımıza iki soru hemen geliyor. Acaba utanma ve ar duygusundan yoksun insanlar hangi kategoriye girecek. Daha da enterasanı utanma duygusu olan bir hayvan olursa onun da yeri konusunda tartışmalar olacaktır. Heralde tüm halkının toplam utanma duygusu bir milletin medeniyet seviyesi ile doğru orantılıdır diye bir hipotez ortaya atılsa ispat edilmeye değerdir. Elbette tüm Dünya medeniyetlerinde sürekli renkli cam ekranında yahut aynı doyumsuzlukla ve arsızlıkla DÜnya nın tüm güzelliklerini zedelemeye çalışan , tabir yerinde ise midesi dilate yani normalden bir kaç kat daha büyük mideli kimseler var. Tabi oldukçada çok gibi görünüyorlar. Ama ucuz bir malın milyonlarca satılması gerçeği, kaliteli ve pahalı bir ürünün kalitesine zerre kadar etki etmez. Bunların göz önünde olması iyi ve medeni olduklarını göstermez. Ayrıca herkesin sınırsız mal mülk edinme hakkının olduğunu ve bunda kimsenin gözü oladığını söylemeye gerek olmasa gerek. Sorun bu çokluğun nasıl edinildiği. İçinde diğerlerinin mutsuzluğu üzerine kurulu arsızlık var mı? Kimseyi demoralize etmeden söylemek gerekirse adım adım süprizlere açık bir hayatta hiç süpriz olmayacak gibi yaşamak sanırım enterasan bir aldanma. Hele bu hayatta hızlı arsız ihtiraslı yaşama duygusu ne denli doğru bilinmez. Elbette bu tür kimseler için eleştiri bir anlam ifade etmez. Toplumun tembelliği ve değer yargılarının zayıflaması yüzsüz yaşayan ve geçinen doyumsuzların sayısını artırır demek yalan olmaz. Elbette onları eleştirmek bize düşmez. Onlara sorarsanız mutlu olduklarını söyleyecektirler. Mutlu olmasalar yüzsüzlüğe ve doyumsuzluğa nasıl katlanabilirlerdi. Ama onlar içinde kanser edici sorun bu mutluluğu ne kadar devam ettirecekleri kaygısı. Yani ne kadar daha aynı oranda arsız ve doyumsuz bir hayat yaşayarak mutlu olmaya devam edecekleridir. Herşeyin bir başı birde sonu var. Mutluluğunda. Elbette tüm insanlar mutlu olmalı. Ancak mutlu olma egosu yüzünden diğer insanların mutlu olmadığı bir dünya ya bizler ne kadar katkı sağlıyoruz. Tüm bunlardan sonra kendimize durup sormamız gereken soru belkide benim mutluluğum diğer insanların mutsuzluğuna sebep oluyor mu ? Aslında güzel ahlaklı ve vicdanlı yahut utanan yahut doyumlu yada ne derseniz deyiniz bir insan olma diğerlerini mutsuz edermi. İçinde bulunduğu en kötü durumu bile nakit akışına çevirme yeteneği ile övünme ve mutlu olma duygusu ise ne kadar yersiz ve kibirli. Bunun tam tersini yapma ise simyacılık bu günlerde. Elbette hayatın bu kadar kısıtlı irdelenmesi doğru değil. Ama bize yol gösterecek ışıklar yakacak gerçek aydın ve aristokratlar çok olsaydı bunları yazmaya bile gerek kalmayacaktı. Herşeyin geriye çevrilemeyeceği bir ana gelmektense zamanında tedbir almakta fayda var sanırım. Vicdanı rahat vicdanların bu yazıyı okurken yüzlerindeki tebessümü hissedebilmek önemlidir. Bu yazıda bu güzel tebessümlere bir ön yanıttır. Utanma duygusundan yoksun olanlar bakalım bu hayat denilen azgın boğanın sırtında daha ne kadar mutlu olmaya devam edeceksiniz ?
http://www.gopforum.okuyoruz.biz
ShadyBJK
Yeni Üye
ShadyBJK

Erkek

Kişi sayfası
Başarı Puanı:
Seviye:
Güçlülük:

MesajKonu: Geri: UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK   UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK EmptyÇarş. Ekim 03, 2007 3:52 pm

Çok güzel bi konuya temas etmişsiniz gerçekten
günümüzde ne kadar da yoksunuz böyle şeylerden Crying or Very sad
Peygamberimiz de haya imandandır buyurmuştur..
Utanması olmayan insan ne mutlu olabilir olabileceğini sansa da
ne de cesur olabilir cesur olabileceğine inansa da..

utangaçlığım yüzünden arkadaşlar bana çok takılırlardı..bir defasında
sınıftaki bi kıza aşık olmuştum ama söyleyememiştim Embarassed ..arkadaşlar
hep biliyodu bi kız bilmiyodu Sad.. bi türlü söyleyemedim
hatta arkadaşalar size bi randevu ayarlayalım biz ayarlayalım dediler
benim utangaçlığım buna da engel oldu Sad sonunda bi gün arkadaş
sınav çıkışında bağırıyodu ayşeee seni bu çocuk seviyor diyee
bi kötü oldum Embarassed üstüne atladım arkadaşın zarzor susturdum Rolling Eyes
bi şekilde açılamadım..şimdi kız mezun oldu gitti
bense uzatmalı olarak üniversiteye devam ediyorum..söyleyemedim
yada söylemedim ama hayırlısı diyorum belki benim için henüz
erkendi belki de daha hayırlısı çıkacaktı karşıma bilemiyorum Rolling Eyes
ama böle 2-3 şey yaşadım hayatımda hiçbiri olmadı..ama bigün olacak Wink
aslında dışardan bakıldığında bu utangaçlığım belki benim için zarar gibi
görünüyor ama ben inanıyorum ki benim için çok çok hayırlıydı..
çünkü sonradan o platonik olarak sevdiklerimi hoş bi durum içerisinde göremedim
yani benim ahlak anlayışıma uymadıklarını gördümm..ve dedim demek söylemem gerekiyomuş ve bende söylememişim..çok şükür diyorum şimdi Wink
utangaçlık güzeldir Cool ..ne kadar şimdilerde kaybettirilmeye çalışılsa da aslında utanmayandan korkmak gerek
çünkü utandığı birşey yok her tülü haltı her yerde işleyebilir ben özgürüm çarkının arkasına saklanıp..
Rukiye
Yönetici
Yönetici
Rukiye

Kadın
İş: : Bilgisayar Teknikeri
Lakabı : Filozof
Tuttuğunuz Takım? : UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK 1446
Ruh Halin? : UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK 1132

Kişi sayfası
Başarı Puanı:
Seviye:
Güçlülük:
MesajKonu: Geri: UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK   UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK EmptyÇarş. Ekim 03, 2007 4:05 pm

çok tuttum bu yazıyı

UTANMA DUYGUSU VE MUTLULUK
1 sayfadaki 1 sayfası