Gazi Osman Pasa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI

2 posters
YazarMesaj
GüLNuR
Admin
Admin
GüLNuR

Kadın
İş: : ögrenci
Lakabı : Senarist
Tuttuğunuz Takım? : DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI 1444
Ruh Halin? : DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI 1131

Kişi sayfası
Başarı Puanı:
DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI Img_left0/0DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI Empty_bar_bleue  (0/0)
Seviye:
DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI Img_left0/0DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI Empty_bar_bleue  (0/0)
Güçlülük:
DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI Empty
MesajKonu: DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI   DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI EmptyPaz Eyl. 30, 2007 1:23 am

Milattan önce 2500 lü yıllarda Mezopotamya'da yaşayan Enlil isminde Sümerli bir rahibe, Sümer Kralı Su-Sin'e aşıktı. Sümerlilerin yeni sene bayramında, tesadüfen kralın gözüne çarparak onunla evlenmeğe muvaffak oldu. Evlendiği gün de sevgilisi krala bir şiir yazdı. Gerçek sevginin sembolü olan şiir sarayda o kadar beğenildi ki, daha sonra o devrin en ünlü müzisyenleri tarafından bestelendi ve kısa zamanda halk arasında yayıldı.

Güveyi, kalbimin sevgilisi,
Senin güzelliğin fazladır, bal gibi tatlı
Beni büyüledin,
Senin önünde titreyerek durayım,
Güveyi, seni okşayayım,
Benim kıymetli okşayışım baldan hoştur,
Bağışla bana okşayışlarını,
Benim beyim Tanrım,
Benim beyim baygınlığım,
Enlil'in kalbini memnun eden Su-Sin'im,
Bağışla bana okşayışlarını.

Güzel bir rahibenin 4500 sene önce bir krala çivi yazısıyla taşlara kazıdığı dünyanın ilk aşk mektubu, İstanbul Arkeoloji Müzesinde bulunmaktadır.
http://www.gopforum.okuyoruz.biz
[ChatlaK]
Sitenin ÇatLağı
[ChatlaK]

Kadın
Tuttuğunuz Takım? : DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI 1444
Ruh Halin? : DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI 5269

Kişi sayfası
Başarı Puanı:
Seviye:
Güçlülük:

DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI Empty
MesajKonu: Geri: DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI   DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI EmptyPtsi Ekim 01, 2007 8:20 pm

hımm güzelmiş de bazı kelimeleri anlamadım ben

DüNYA NIN İLK AŞK MEKTUBU TüRKİYE DE YAZILDI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Asker Mektubu(Komik)